מוזיקה לאנשים בצרות: מיני סיכום שנה 2017

כולם מסכמים שנה וכותבים נפלא, אז אין כל כך צורך בתוספת שלי, ואני מפציר בכם לבדוק את סיכום השנה של גיל מטוס בבלוג שלו "מצב טיסה", ואת סיכום השנה של תומר קופר בבלוג שלו "הרמוניה דרומית". אם אתם לא בקטע של אלבומים, אז אני מזמין אתכם לקרוא על השירים הטובים של השנה על פי צוות "כאן 88" ובינהם גם אני. בכל זאת אציין את חמשת האלבומים שעשו לי את השנה, וכיוון שעל חלקם כבר כתבתי לאחרונה הטקסטים יראו לכם קצת מוכרים, אבל מה זה משנה? העיקר המוזיקה, לא?

הדבר המשמח ביותר השנה מבחינה מוזיקלית טמון בעבודה, כי למרות הטכנולוגיה, שחנקה את עולם המוזיקה כמעט עד מותו, עדיין יש מקום לכלי נגינה אמיתיים, לצליל החם של העץ ולתדר הנמוך, העדין והמלטף של ימים טובים יותר. זה קורה מדי פעם, כל כמה שנים, כשהכל מסביב הופך מבלבל מידי וקשה מידי, האנושות מתגעגת לזמנים פשוטים יותר והגעגוע הזה מקבל ביטוי תרבותי. כיוון שאני נשמה זקנה, הרשימה הזו מורכבת מהאלבומים שביטאו את הגעגוע הזה ושמרו על הגחלת.

Susanne Sundfør – Music For People In Trouble:
סוזנה סונפור (ה-D שקטה), פרצה את גבולות נורווגיה לפני שנתיים באלבומה הרביעי, Ten Love Songs, שהרחיק לכת מהשורשים הפולקיים שלה למחוזות ה-EDM. האלבום המושלם שהיא הוציאה השנה, הוא פנינה עדינה ושברירית שמתכתבת עם המוזיקה שיצרה בתחילת דרכה. סונפור שאבה הרבה השראה מקאנטרי אמריקאי באלבום הזה והחזרה שלה לפולק וצליל האקוסטי, מזכירה מעט תהליכים דומים שעברו על מוזיקאים בסוף שנות השישים ותחילת השבעים כשכולם פתאום הורידו הילוך ופתחו את הדלת להשפעות אמריקאיות דרומיות (Wild Horses של הסטונס הוא דוגמא אחת מני רבות). גם הטקסט שסונפור כתבה בקומוניקט שליווה את האלבום, הזכיר את הלך הרוח של אותם שנים. סונפור כתבה שאנחנו חיים בעולם שבו הכל משתנה ללא הרף ולעיתים באופן אלים ומבהיל, ולכן ניסתה ליצור אלבום שמבטא ומייצג את הלך הרוח הציבורי. ובכן, היא הצליחה.

Chris Stapleton – From A Room Volume 1&2:
אמרנו חזרה לדרום? החדירה של זמר הקאנטרי כריס סטייפלטון לתודעה האלטרנטיבית היא לחלוטין עדות לגילוי המחודש של מסורות מוזיקה ישנות. הוא החל את קריירת הסולו שלו בשנת 2015 וכבר אז משך תשומת לב מחוץ לגבולות הקאונטרי עם השיר הנפלא Tennessee Whiskey. מאז הוא עשה את הצעדים הנכונים והופיע במקומות הנכונים כדי לקבל חשיפה גדולה יותר, והמהלך הושלם עם האלבום הנפלא והכפול שהוא הוציא השנה. From A Room, על שני חלקיו הוא מחווה למסורת המפוארת של המוזיקה הדרומית ומשלב בין המסורת הזו לבין ההתפתחות שלה לכדי רוק, בדיוק כמו שעשה אחד ממייסדי הרוק הדרומי, גרג אולמן.

Gregg Allman – Southern Blood:
דברתי כבר רבות על גרג אולמן שעזב אותנו השנה ועל האלבום שהוא השאיר לנו כך שנראה לי מיותר להוסיף. לכן מצ"ב הטקסט שכתבתי עבור סיכום השנה של כאן 88: "לפני שגרג אולמן, מאבות הרוק הדרומי, הלך לעולמו במאי השנה, הוא החל לעבוד על אלבום חדש. נראה שידע כי מותו קרב, שכן הוא בחר לבצע שירים שהיו תחנות דרך בחייו יחד עם אנשים שהיו חלק מחייו. הוא גם בחר להקליט את השירים באולפני מאסל שולס אלבאמה, היכן שנולד הסאונד של הרוק הדרומי, והמקום שבו אחיו המנוח, ענק הגיטרה דווין אולמן, פרץ את הדלתות וסלל את הדרך ללהקת האחים אולמן. השיר היחיד שנכתב במיוחד עבור האלבום הוא My Only True Friend, שיר געגועים שמביט אחורה ומשלים עם כך שהמוזיקה והדרך תמיד היו חבריו האמתיים. את השיר האחרון שכתב גרג אולמן הוא בחר לסיים כך:

I hope you're haunted by the music of my soul When I'm gone. I can't bear to think this might be the end but you and I both know the road is my only true friend.

Laura Marling – Semper Femina:
גם על גברת לורה מארלינג ואלבומה Semper Femina (בתרגום חופשי: "תמיד אישה"), כתבתי והסברתי רבות השנה וגם היא כמו כל המוזכרים לעיל ואחרים השנה, סיפקה מוזיקה לנפשי הזקנה שכלואה בגוף צעיר (גם זה כבר מוטל בספק). מארלינג עשתה מעשה אמיץ השנה וכתבה אלבום שלם על נשים ונשיות מנקודת מבט נשית. אני כותב "מעשה אמיץ" כיוון שמארלינג התייחסה אליו ככזה. היא ציינה שתחילה כתבה על נשים מנקודת מבט גברית כדי להסוות את העובדה שהיא בעצם כותבת מנקודת המבט שלה. למזלנו היא הגיעה לתובנה שאין לזה טעם והיא יכולה לשחרר. כך קבלנו אלבום כן, נוגה ומנחם כמו אם.

בן גולן – עכשיו:
אני מרמה כאן שכן מוזיקה ישראלית מסכמים בסוף השנה העברית. סיכומי השנה האזרחית בדרך כלל שמורים למוזיקה הלועזית, אבל לא התאפקתי. כדי בכל זאת לשמור על המסורת נדבר על האלבום הזה בהרחבה בראש השנה העברי הבא, ובינתיים נסתפק בכך שתפנו לכם זמן ותאזינו לאלבום.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s